Borówka amerykańska

Borówka amerykańska - sprawdź, czy wiesz o niej wszystko

Pewnie niejeden raz widziałeś/aś borówkę amerykańską na sklepowej półce. Być może zastanawiałeś/aś się, dlaczego jest ona tak droga i czy nie dałoby się jej samodzielnie uprawiać. Dzisiaj rozwiejemy czytaj więcej »

JUDASZOWIEC ruby Falls

Drzewo ozdobne - Judaszowiec Kanadyjski

Drzewo ozdobne - Judaszowiec Kanadyjski Judaszowiec Kanadyjski to niewielkie drzewko, które posiada parasolowatą koronę i oryginalnie umiejscowione kwiaty. Zwykle dorasta do mniej więcej 4 lub 6 met czytaj więcej »

 

Borówka amerykańska - sprawdź, czy wiesz o niej wszystko

borówka amerykańska

Pewnie niejeden raz widziałeś/aś borówkę amerykańską na sklepowej półce. Być może zastanawiałeś/aś się, dlaczego jest ona tak droga i czy nie dałoby się jej samodzielnie uprawiać. Dzisiaj rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości. Sprawdź, jakie właściwości ma ten niezwykły owoc, jakie są jego odmiany i jak sprawić, aby urósł on w Twoim przydomowym ogródku.

Właściwości borówki amerykańskiej - moc witamin zamknięta w małym owocu

Borówka amerykańska zawiera liczne witaminy, które pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka. Choć jej cena rzeczywiście nie jest niska, bo oscyluje w granicach kilkunastu złotych za kilogram owoców w sezonie, to zdecydowanie warto dodać ją do swojej diety. Zawiera antyoksydanty, witaminy C, B1, B2, B6 i kwas foliowy. Jest także doskonałym źródłem flawonoidów, fitoestrogenu oraz kwasu elagowego.

Choć te nazwy związków chemicznych i pierwiastków mogą Ci zbyt wiele nie mówić, to dzięki nim borówki amerykańskie poprawiają pamięć człowieka, zapobiegają nadciśnieniu i nowotworom, wspierają pracę oczu i układu pokarmowego, a także mają zdolności przeciwstarzeniowe. Pozytywnie wypływają również na wygląd, dlatego powinny je spożywać osoby, które chcą zadbać o włosy, skórę i paznokcie.

Borówki amerykańskie - uprawa

Ogromną zaletą borówki amerykańskiej jest fakt, że ta roślina jest wyjątkowo prosta w uprawie. Choć trzeba poświęcić jej nieco czasu, to trudno doprowadzić do sytuacji, w której nie wyda plonu. Ponadto same sadzonki borówki kosztują tyle, co jeden kilogram tego owocu, co czyni uprawę bardzo opłacalną.

Od czego zacząć uprawę? Oczywiście od zakupu sadzonki borówki amerykańskiej. Pamiętaj o tym, aby wybrać sprawdzonego sprzedawcę lub szkółkę. Ponadto każda roślina powinna posiadać odpowiednie oznaczenie odmiany. Jeśli kupujesz sadzonki przez Internet, zwróć uwagę na to, aby borówka była dobrze zapakowana i nie uszkodziła się w trakcie transportu.

W Twoim domu czeka już gotowa do posadzenia borówka? Sadzonki uwielbiają kwaśną glebę, dlatego przygotuj ją razem z odpowiednimi narzędziami. Następnie wykop otwór o głębokości ok. 30 cm i średnicy ok. 60 cm. Uzupełnij ją glebą, obficie podlej oraz posadź roślinę. Jeśli chcesz uprawiać więcej niż jedną borówkę amerykańską, wówczas zachowaj odstęp ok. 150 cm pomiędzy roślinami.

Borówki nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji.

dobra borówka amerykańska

Wystarczy nawozić je raz do roku oraz systematycznie podlewać. Ponadto w ciągu pierwszych 2-3 lat należy obcinać tylko chore pędy, a dopiero później te stare. Zazwyczaj rośliny nie chorują, dlatego nie jest konieczne używanie oprysków.

Jakie odmiany borówki amerykańskiej warto uprawiać?

Najpopularniejszą odmianą borówki jest Bluecrop, która daje pokaźnej wielkości słodkie owoce. Jest najczęściej wybierana m.in. z oferty sklepu Podkarpackie Sady. Dużym zainteresowaniem cieszy się także Bluegold, która jest późną odmianą tej rośliny, ponieważ swoje owocowanie zaczyna dopiero na początku sierpnia. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z borówkami, możesz także postawić na Bluejay. Jest ona bardzo silnym krzewem, który daje wiele owoców.

Artykuły powiązane