czereśnie

Rozkosz z własnego ogrodu? Czereśnie i wiśnie to przecież więcej niż tylko owoce

To zaproszenie do stworzenia domowego Edenu. Świat czereśni i wiśni oferuje paletę smaków, od intensywnie słodkich po delikatnie kwaskowate. Wyobraź sobie chwilę wytchnienia pod drzewem obładowanym s czytaj więcej »

jabłoń

Poznajcie letnie odmiany jabłoni - nieznane skarby naszych sadów

Choć niebanalne, są rzadziej uprawiane, niż ich jesienni i zimowi odpowiednicy. Co jednak czyni je tak wyjątkowymi? Przede wszystkim jest to oryginalny smak owoców – świeży, soczysty, nieskażony dług czytaj więcej »

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska - sprawdź, czy wiesz o niej wszystko

Pewnie niejeden raz widziałeś/aś borówkę amerykańską na sklepowej półce. Być może zastanawiałeś/aś się, dlaczego jest ona tak droga i czy nie dałoby się jej samodzielnie uprawiać. Dzisiaj rozwiejemy czytaj więcej »

JUDASZOWIEC ruby Falls

Drzewo ozdobne - Judaszowiec Kanadyjski

Drzewo ozdobne - Judaszowiec Kanadyjski Judaszowiec Kanadyjski to niewielkie drzewko, które posiada parasolowatą koronę i oryginalnie umiejscowione kwiaty. Zwykle dorasta do mniej więcej 4 lub 6 met czytaj więcej »

 

Drzewo ozdobne - Judaszowiec Kanadyjski

Drzewo ozdobne - Judaszowiec Kanadyjski

Judaszowiec Kanadyjski to niewielkie drzewko, które posiada parasolowatą koronę i oryginalnie umiejscowione kwiaty. Zwykle dorasta do mniej więcej 4 lub 6 metrów. Roślina posiada różowe, delikatne kwiaty, zebrane w pęczki, które rozwijają się razem z liśćmi. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat Judaszowca.

Judaszowiec Kanadyjski - wygląd

Jak wspomniano wcześniej Judaszowiec to niewielkie drzewo, które wprost zachwyca w czasie kwitnienia. Roślina ta przywędrowała do Polski prosto z Ameryki Północnej. Ma ona dość charakterystyczną korę, w kolorze ciemnopopielatym. Juście Judaszowca prezentują się bardzo ozdobnie i wizualnie mogą przypominać ciemnozielone serca.

Główną cechą charakterystyczną Judaszowca Kanadyjskiego jest to, że kwitnie on cały. Drobne kwiatki pojawiają się także na pniach i konarach. Jest to unikalne i zachwycające zjawisko. Warto zaznaczyć, że kwiaty są jadalne i mają słodki smak.

Judaszowiec Kanadyjski - pielęgnacja

Judaszowiec jest rośliną niezwykle delikatną. Jednak nie ma on szczególnych wymagań pielęgnacyjnych. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, żeby chronić ją przed zimnem, zwłaszcza na samym początku po zasadzeniu. Dobrym rozwiązaniem jest osłonięcie sadzonek przed zimą. Najlepiej do tego celu sprawdzą się agrowłókniny oraz tkaniny jutowe, można też wykorzystać zwyczajną słomę.

Niezwykle istotne jest to, aby nie przycinać Judaszowców. Będą one bardzo źle reagowały na taki zabieg. Można za to usunąć poniszczone gałązki, które nie puszczają liści oraz chore pędy. Rośliny nie można też przesadzić, a rozmnażanie jest możliwe tylko z nasion, które powstaną po przekwitnięciu kwiatów lub ewentualnie z bocznych pędów.

Odmiany Judaszowca Kanadyjskiego

Można wyróżnić bardzo liczne odmiany Judaszowca Kanadyjskiego, jednak w Polsce popularne są tylko dwie: Ruby Falls oraz Forest Pansy. Świetnie sprawdzają się one w naszych warunkach klimatycznych.

Forest Pansy jest ozdobny przez cały rok. Ma on czerwoną korę oraz czerwone, a w niektórych przypadkach nawet bordowe liście utrzymujące się przez cały sezon. Jesienią przybierają żółtą barwę. Odmiana ta jest niższa i bardziej pochylona, dzięki czemu świetnie się nadaje do mniejszych i średnich ogrodów.

Z kolei JUDASZOWIEC ruby Falls to odmiana płacząca. Jego pędy oraz liście są skierowane ku dołowi co wizualnie przypomina wierzbę płaczącą. Wspaniale prezentuje się w ogrodach podczas kwitnienia. Liście także są ciemnobordowe i pięknie się prezentują.

Warto wiedzieć, że Judaszowce rosną dziko w różnych miejscach na świecie. Poszczególne odmiany najłatwiej rozpoznać po liściach. Legendy głoszą, że nazwa "Judaszowiec" pochodzi od imienia Judasza ucznia Jezusa, który miał skończyć swoje życie właśnie wieszają się na judaszowcu. Jeżeli to prawda, mógł to być jedynie Judaszowiec południowy, ponieważ on występował w rejonie, w którym żył Judasz.

Z pewnością warto rozważyć zakup tej rośliny i posadzenie jej w swoim ogrodzie, jest to wspaniała dekoracja.